|
Пресвета Богородица Геронтиса
Богородичната мозаечна икона „Геронтиса“ е донесена във варненския катедрален храм „Успение Богородично“ на 26 декември 2012 г. с благословението на приснопаметния Варненски и Великопреславски митрополит д-р Кирил от манастира „Пантократор” на Света Гора Атон.
Пресвета Богородица е изобразена в молитвена поза в цял ръст. Нейният лик е ласкав и изпълнен с милост, оставящ у всеки поклонник чувство на радост и утеха.
Иконата е копие на едноименната Светогорска светиня, която се намира в съборния храм на манастира „Пантократор”. Първоначално тя се е намирала в олтара на храма. Веднъж един стар игумен на Пантократорския манастир се разболял от болест, която го приближила до кончината му. Като предузнал, по откровение времето, когато щяла да настъпи, и желаейки, преди да отпътува към вечния живот, да бъде удостоен с причастие, той помолил чредния йеромонах да побърза с извършването на литургията. Но йеромонахът не обърнал нужното внимание на молбата на своя игумен и не бързал с извършването на службата. Тогава чул от намиращата се в олтара икона на Божията Майка строг глас, който му заповядал да изпълни желанието и волята на своя игумен. По този случай тази икона на Пресвета Богородица била наречена “Геронтиса” (тоест Духовна старица).
Още информация ...
|
|
Пресвета Богородица Всецарица (Пантанаса)
Чудотворната икона на Пресвета Богородица Всецарица (Пантанаса) се намира в съборния храм на Ватопедския манастир, на Света Гора - Атон. Преди няколко години с благословението на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и по инициатива на църковното настоятелство при храм "Св. Атанасий" в град Варна беше донесено копие на чудотворната икона Всецарица от Света Гора.
По Божията милост тази икона е била изписана, чрез ръката на монах-иконописец от Ватопедския манастир. Тя е престояла повече от 40 дни в олтара на съборния храм, като е била изнасяна и поставяна до оригинала при отслужване на молебен канон към Пресвета Богородица.
Иконата на Божията Майка, наричана Всецарица, датира от XVII век. Според преданието, тя е била благословението на атонския старец Йосиф Исихаст към учениците му. От разказа на стареца се знае за първото чудо, станало пред образа на Всецарица. Веднъж един младеж влязъл в храма и застанал пред иконата, но внезапно лицето на Божията Майка блеснало като мълния и невидима сила съборила младежа на земята. Щом се съвзел, той изповядал със сълзи, че води небогоугоден начин на живот и се занимава с магии. Чудесната намеса на Пресвета Богородица го накарала да промени начина си на живот и да стане богобоязлив човек.
Още информация ...
|
|
Чудотворната икона на Пресвета Богородица в старинен храм „Успение Богородично“
Чудотворната икона на Пресвета Богородица се намира в старинен храм „Успение Богородично“ в град Варна. Храмът, познат на варненци като „Малката Богородица“ е един от най-древните в престолния град на Варненска и Великопреславска епархия. Построен е преди повече от 400 години и се отличава със своя старинен архитектурен стил. Впечатляващ е богато украсеният иконостас и изящните храмови икони.
Черквата е градена през 1602 г. В местността Аязмото в клоните на един бряст неизвестен българин открил икона. Неясно е как се е озовала там, но това било чудотворна икона, тъй като не се крепяла на клоните, а висяла във въздуха. Хората се решили да я снемат и занесат във Варна. И сега станало чудо, когато воловете на случайно минаващ турчин, на чиято кола натоварили иконата, отказали да тръгнат. Същото се повторило и с миналия покрай тях грък. Накрая иконата била пренесена от млад българин.
Впечатлени от чудото хората решили, че където спрат воловете на българчето там ще построят черква. Случило се до площада в тогавашния център на града.
Още информация ...
|
|
Св. вмчк Георги в храм "Св. Атанасий"
Копието на Молдовската чудотворна икона на Св. вмчк. Георги от Зографския манастир на Света Гора, е дарено от братството на светата обител за утешение на вярващия народ. Пресветлият дар е пренесен в храм „Св. Атанасий” – гр. Варна, в който се намира престола на Св. Георги. Храмът чества своя втори храмов празник на Гергьовден, тъй като южният престол в олтара е пренесен от старата, намирала се в пределите на днешните Римски терми и разрушена през 1948 г., църква, която е била посветена на Св. вмчк Георги.
Чудотворната икона на Св. вмчк Георги е била притежание на молдовския владетел Стефан, който впоследствие става ктитор на Зографската света обител. Преданието разказва, че преди една тежка битка с турците Св. Георги се явил в съня на владетеля и му вдъхнал воля и смелост да победи, но и му заръчал да обнови Зографската обител на Атон.
Още информация ...
|
|
Св. Богородица – Проговорившая - дар от Атон за храм "Св. Николай Чудотворец"
Чудотворната икона на Пресвета Богородица „Проговорившая”, наречена още и „Услишaтелница”, се намира в съборния храм на Зографския манастир. Тя е свързана със св. Козма Зографски.
Преподобни Козма се родил във втората половина на XII век. Родителите му пожелали да го оженят. Но той живеел с пламенното желание да стане монах. Затова тайно избягал на Света Гора. Бил приет като послушник в Зографския манастир „Св. Георги Победоносец“. Показал голямо усърдие като послушник. Вършел с примерна любов всичко, което му е било възлагано от манастирската управа. Заради това му усърдие скоро бил постриган за монах. Получил служба еклисиарх в съборната манастирска църква.
Още информация ...
|
|
Одежда на преподобна Параскева-Петка Епиватска (Търновска) в храм "Св. Петка"
Храм "Св. Петка" в град Варна се сдоби с одежда, почивала на светите мощи на преподобна Параскева-Петка Епиватска (Търновска). От XVII век мощите на светицата се съхраняват в град Яш (Румъния). Румънската православна църква има традиция одеждата на мощите на св. Петка да се сменя по-често. Така отделни църкви могат да получат тази одежда. Тя е дарена с благословението на Негово Високопреосвещенство Теофан, архиепископ на Яш и митрополит на Молдова и Буковина. Придружаващият официален документ свидетелства, че тази одежда, с която се обличат светите мощи е дар на Варненска и Великопреславска епархия.
Още информация ...
|
|
Икона на Св. Лука Симферополски, с частица от мощи в катедрален храм "Успение Богородично"
Иконата на Св. Лука Симферополски от Украйна, с вложена в нея частица от мощите на светеца бе пренесена в град Варна през лятото на 2018 г. Образът на светеца бе тържествено посрещнат от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и множество духовници и християни в митрополитския катедрален храм.
Светинята бе дарена на Варненска и Великопреславска епархия от Покровския Балтско-Теодосиев манастир, с благословението на Негово Блаженство Киевския и на цяла Украйна митрополит Онуфрий. Частицата от мощите на светеца, вложена в тази икона е част от мощите на Св. Лука в манастира, които са били получени от Симферополския и Кримски митрополит Лазар през 2011 година. Негово Високопреосвещенство Балтският и Ананиевски Архиепископ Алексий, придружаван от духовници от Украйна, пренесе светия образ в град Варна и преподаде благословението на Негово Блаженство Киевски и на цяла Украйна митрополит Онуфрий.
Пребиваването на иконата на Св. Лука Симферополски с частица от мощите му е благословение и духовна радост не само за град Варна, но и за всеки, които желае да се поклони на светеца и да попроси неговото молитвено застъпничество пред Бога.
Още информация ...
|
|
|
|